11.5k views
5 votes
A bottle of cranberry juice contains 32 fluid ounces and costs $2.56. What is the unit rate?

User Dainius
by
6.2k points

2 Answers

1 vote
So,

32 fl. oz. costs $2.56. To find the unit rate, we need to divide 2.56 by 32.

This is a special case, because we notice that 256 and 32 are perfect powers of 2.


(256)/(32) = (2^8)/(2^5) =2^3=8

The cranberry juice costs 8 cents per fluid ounce.
User Andy Stewart
by
7.3k points
5 votes
unit rate is (cost) per 1 unit
the unit is fluid oz
'per' is fraction
cost/1unit
so we do
2.56/32
divide completely
2.56/32=0.08/1
the unit rate is $0.08 per oz
User Astha
by
7.9k points