menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A bottle of cranberry juice contains 32 fluid ounces and costs $2.56. What is the unit rate?
asked
Apr 3, 2017
11.5k
views
5
votes
A bottle of cranberry juice contains 32 fluid ounces and costs $2.56. What is the unit rate?
Mathematics
middle-school
Dainius
asked
by
Dainius
6.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
So,
32 fl. oz. costs $2.56. To find the unit rate, we need to divide 2.56 by 32.
This is a special case, because we notice that 256 and 32 are perfect powers of 2.
The cranberry juice costs 8 cents per fluid ounce.
Andy Stewart
answered
Apr 4, 2017
by
Andy Stewart
7.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
unit rate is (cost) per 1 unit
the unit is fluid oz
'per' is fraction
cost/1unit
so we do
2.56/32
divide completely
2.56/32=0.08/1
the unit rate is $0.08 per oz
Astha
answered
Apr 8, 2017
by
Astha
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.0m
questions
10.7m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org