menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
In France, grapes are 1.67 Euros per kilogram. What is the cost of grapes in dollars per pound, if the exchange rate is 1.33 dollars per Euro?
asked
Mar 1, 2017
98.8k
views
2
votes
In France, grapes are 1.67 Euros per kilogram. What is the cost of grapes in dollars per pound, if the exchange rate is 1.33 dollars per Euro?
Chemistry
high-school
Robertbeb
asked
by
Robertbeb
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
(1.67€/1.00kg)•($1.33/1.00kg)•(2.20lb/1.00kg)=$4.88642/lb The final rounded answer should be $4.89 per pound
EMX
answered
Mar 7, 2017
by
EMX
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 26, 2019
175k
views
In France, grapes are 1.92 euros per kilogram. What is the cost of grapes, in dollars per pound, if the exchange rate is 1.10 dollars/euro?
Bagrat
asked
Nov 26, 2019
by
Bagrat
7.9k
points
Chemistry
high-school
1
answer
3
votes
175k
views
asked
Aug 4, 2018
33.5k
views
In France grapes are 1.68 Euros per kg. What is the cost of grapes in dollars per pound if the exchange rate is 1.39 dollars per EUro
Andyhasit
asked
Aug 4, 2018
by
Andyhasit
8.4k
points
Chemistry
college
2
answers
3
votes
33.5k
views
asked
Dec 25, 2017
100k
views
At a supermarket in France, the price of apples is 2.50 euros per kilogram. Suppose the exchange rate is 1 euro =$1.34. Whoa is the price of th apples in dollars per pound ?
Efimovandr
asked
Dec 25, 2017
by
Efimovandr
7.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
100k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
Compare and contrast an electric generator and a battery??
How do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
As an object’s temperature increases, the ____________________ at which it radiates energy increases.
Why is gold preferred as a superior metal over silver and bronze?
Which of the following statements does not describe a physical property of a piece of chalk A. Chalk is solid B.chalk can be broken into pieces C. Chalk is white D. Chalk will bubble in vinegar
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org