46.9k views
1 vote
A zookeeper predicted the weight of a new baby elephant to be 261 pounds when it was born. The elephant actually weighed 293 pounds at birth. What was the percent error of the zookeeper's prediction?

A. 32%
B. 12.26%
C. 10.92%
D. 89.08%

User Renel
by
8.1k points

2 Answers

6 votes

Final answer:

The percent error of the zookeeper's prediction on the baby elephant's weight is calculated to be 10.92%, which is option C in the question.

Step-by-step explanation:

The question asks us to calculate the percent error of the zookeeper's prediction on the weight of a newborn baby elephant. First, we find the absolute error by subtracting the predicted weight from the actual weight.

Absolute error = Actual weight - Predicted weight

Absolute error = 293 lbs - 261 lbs

Absolute error = 32 lbs

Next, we calculate the percent error by dividing the absolute error by the actual weight and then multiplying by 100 to get the percentage.

Percent error = (Absolute error \ Actual weight) × 100

Percent error = (32 lbs \ 293 lbs) × 100

Percent error = 0.1092 × 100

Percent error = 10.92%

Therefore, the percent error in the zookeeper's prediction is 10.92%, which corresponds to option C.

User Alvatar
by
7.8k points
1 vote
percent error=|
(predicted value-actual value)/(predicted value)| times 100
(note the || is absolute value, means that whatever the result is inside, it is made positive)

predicted value=261
actual value=293
subsitute
percent error=|
(261-293)/(261)| times 100
so using pemdas
do parenthasees first
|
(-32)/(261)|
|-0.12|
absolute value
0.1226

time 100
0.1226 times 100=12.26
answer is 12.26%
answer is B




User Ray K
by
6.5k points