219k views
3 votes
if a bookseller buys a paperback book for 4$ and the book is labeled with a selling price of 6.99,how much is the dollar markup?

User Kaskasi
by
7.3k points

1 Answer

4 votes
Given:
Selling price = 6.99
Cost = 4

The dollar markup is computed by deducting the cost from the selling price.

6.99 - 4 = 2.99 is the dollar mark-up based on cost.

2.99/4 = 0.7475 x 100% = 74.75% is the percentage mark-up based on cost.

User Jonathan Ginsburg
by
7.4k points