156k views
21 votes
A 5-pound bag of red onions costs $3.90. What is the unit price?
per pound

User Rickyduck
by
7.6k points

2 Answers

4 votes

Answer:

OK, I love these questions. The way to get the answer is always remember this formula- (PRICE DIVIDED BY QUANTITY). In this case, the price for a 5 pound bag of onions costs 3.99. So, to find the unit price per pound, all you need to do is divide 3.99 by 5. If you do the math (3.99/5), you'll get the answer of 79 cents per pound. If your asked to round, the answer would be 80 cents per pound.

12 votes
If I did the math correctly the answer should be $0.78 per pound.

I hoped that this helped
User JrBriones
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories