174k views
2 votes
A circle has an area of 50 square meters. Which answer is closest to the measure of its diameter?

2 Answers

4 votes

The diameter would be 8 meters


User Byamabe
by
7.2k points
5 votes
we know that
Area of a circle is equal to

A=pi* r^(2)
where

r is the radius

in this problem we have that

A=50 m^(2)

A=pi* r^(2) \\ r= √(A/pi) \\ r= √(50/pi)

r=4 m

we know that
the diameter is two times the radius
so

D=2r \\ D=2*4 \\ D=8 m

User Alan John
by
6.8k points