151k views
4 votes

If a caterer charges a fixed cost for preparing a dinner plus an additional cost for each person served. You know that the cost for 100 students will be $750 and the cost for 150 students will be $1050. find the caterers fixed cost and the cost per student served.



2 Answers

3 votes
It would be $6 per student while the fixed cost is $150
User Feodor Fitsner
by
6.6k points
2 votes

x+100y=750 \\ x+150y=1050 \\ 50y=300 \\ y=6 \\ x=750-600=150
The fixed cost is $150, while the per-student cost is $6.
User FreaknBigPanda
by
6.5k points