58.0k views
5 votes
The sandbox at the playground is 2 ft tall. The area of the base of the sandbox is 80 square feet. How much sand does it take to fill the sandbox?

2 Answers

3 votes
(1*80)^2=160 the reason you double it is because the height is 2. So the answer is 160 square feet of sand.
User Fred Mauroy
by
7.3k points
4 votes

Answer:


160\ ft^(3)

Explanation:

we know that

The volume of the sandbox is equal to


V=Bh

where

B is the area of the base of the sandbox

h is the height of the sandbox

we have


B=80\ ft^(2)


h=2\ ft

substitute


V=80*2=160\ ft^(3)

User Jolbas
by
7.1k points