A college freshman started the year with $4000 in spending money and after three months, she has $2800 left.
Let’s find the unit rate first:
=> 40 000 dollars – 28 000 dollars = 12 000 dollars
He spent 12 000 dollars for 3 months
=> 12 000 / 3 months = 4 000 dollars per months
Assume that she will continue to spend her money at this same rate.
He only have 28 000 dollars left
=> 28 000 dollars / 4 000 = 7 months.