menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Paula is shopping for a party.she finds a pack of 6 rolls of streamers for $4.50. What is the cost of one roll of streamers ?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Paula is shopping for a party.she finds a pack of 6 rolls of streamers for $4.50. What is the cost of one roll of streamers ?
asked
Jun 10, 2017
41.8k
views
2
votes
Paula is shopping for a party.she finds a pack of 6 rolls of streamers for $4.50. What is the cost of one roll of streamers ?
Mathematics
middle-school
Kikulikov
asked
by
Kikulikov
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
6/4.5 = 1.33 All you need to do is 6 divided by 4.5
Patrick Dattilio
answered
Jun 14, 2017
by
Patrick Dattilio
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 11, 2020
35.2k
views
Suppose you bought supplies for a party. Three roles of streamers and 15 party hats cost $30. Later you bought 2 rolls of streamers and 4 party hats for $11. How much did each roll of streamers cost? How
Sverrejoh
asked
Mar 11, 2020
by
Sverrejoh
8.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
35.2k
views
asked
Jan 23, 2021
148k
views
6. Suppose you bought supplies for a party. Three rolls of streamers and 15 balloons cost $30. Later, you bought 2 rolls of streamers and 4 balloons for $11. How much did each roll of streamers cost? How
Rzaaeeff
asked
Jan 23, 2021
by
Rzaaeeff
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
148k
views
asked
Jul 5, 2023
21.3k
views
Desiree and Nicole spent a total of $23.75 on decorations for the school dance. They bought fifteen rolls of streamers on sale at Party City for $0.75 a roll. The remainder of the money was spent on ornaments
Richard Kennard
asked
Jul 5, 2023
by
Richard Kennard
6.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
21.3k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org