27. Find the unit rate for $2.50 for 5 ounces Let us first analyze the problem to be able to know what is the unit rate that we are looking for. => 2.50 dollars is the price => 5 ounces is the weight Now, let’s solve for the price of each ounces If 5 ounces will costs 2.50 dollars, then how much will each ounce costs then? => 2.50 dollars / 5 = 0.5 ounce Thus, the unit rate is: => 0.5 ounce per dollars or 0.5 ounce/dollar