160k views
3 votes
A standing wave form is 10 m long between the first and sixth nodes. The wavelength is:

0.4 m
0.6 m
1.4 m
4.0 m

User Melvas
by
7.1k points

2 Answers

4 votes
6nodes= 2.5wavelenghts
10cm/2.5= 4cm
1wavelenght= 4cm
User Said  Kholov
by
7.3k points
6 votes

Answer:

Wavelength = 4.0 m

Step-by-step explanation:

As we know that the distance between first and sixth nodes is given as 10 m

so here between first and sixth node the total number of loops are

N = 5

length of one loop is given by


(\lambda)/(2) = (10)/(5)

so here we have


\lambda = 2 * (10)/(5)


\lambda = 4.0 m

so the wavelength of the standing wave here is of length 4.0 m

User Rupert Schiessl
by
6.7k points