19.3k views
3 votes
Paid $4.59 for 5.4 pounds of pears, what's the unit rate

2 Answers

5 votes
$4.59/ 5.4 pounds of pears= $0.85/pound of pears.

The unit rate is $0.85/pound of pears~
User Kevin Aenmey
by
7.1k points
2 votes
0.85/lb

you divide 5.4 by 4.59
User Saraford
by
7.9k points