187k views
3 votes
Whats the unit rate for $2.50 for 5 ounces

2 Answers

2 votes
To find the until rate you divide 2.5/5 which would equal....$0 .05 so the unit rate is $0.05
User Johan Paul
by
8.0k points
2 votes
2.50/5= .50
$.50 per ounce
User Noaman Akram
by
8.2k points