13.3k views
4 votes
ariana is accelerating her car at 4.6 m/s2 it took her 10 seconds to reach this acceleration her starting velocity was om/s what was her final velocity

User Parker
by
6.9k points

1 Answer

4 votes
Acceleration of the car = 4.6 m/s^2
Initial time taken (T1) = 0 second
Final time taken (T2) = 10 seconds
Initial velocity of the car (V1) = 0 m/s
Let us assume the final velocity of the car (V2) = x m/s
Then
Acceleration of the car = (V2 - V1)/(T2 - T1)
4.6 = (x - 0)/(10 - 0)
4.6 = x/10
x = 4.6 * 10
= 46 m/s
So the final velocity of the car Ariana is driving is 46 m/s.I hope the procedure is clear enough for you to understand. In future you can always use this procedure for solving similar problems without requiring any help from outside.
User Yms
by
7.9k points