menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
The chickens on a certain farm consumed 600 pounds of feed in half a year. During that time the total number of eggs laid was 5,000. If the feed cost $1.25 per pound, then the feed cost per egg was
asked
Sep 24, 2015
78.8k
views
3
votes
The chickens on a certain farm consumed 600 pounds of feed in half a year. During that time the total number of eggs laid was 5,000. If the feed cost $1.25 per pound, then the feed cost per egg was
Mathematics
high-school
MandoMando
asked
by
MandoMando
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
Peter Dolberg
answered
Sep 26, 2015
by
Peter Dolberg
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
600*1,25$=750$
RestOfTheBothWorlds
answered
Sep 30, 2015
by
RestOfTheBothWorlds
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 20, 2020
159k
views
Jase's farm has 9 chickens, each of which laid 3 egg. Jase's farm has 4 horses. Edna's farm has chicken which laid a total of 23 egg. Locio says he can use counters to represent the number of eggs laid.
Pavel Vladov
asked
Nov 20, 2020
by
Pavel Vladov
8.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
159k
views
asked
Jan 7, 2023
16.8k
views
Farmer brown, also known as "the egg man" buys a bunch of fast-egg-laying chickens. He figures once they lay a total of 250 eggs he will have earned enough money to pay the chickens. They have now laid
Skaurus
asked
Jan 7, 2023
by
Skaurus
7.9k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
16.8k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org