189k views
2 votes
Nat spent $28 on 8 DVDs. At this rate, how much would 5 DVDs cost? What is the unit rate?

2 Answers

3 votes
5 DVDs would cost 7.50 and the unit rate is 3.50
User Ken Liu
by
8.6k points
5 votes
You first have to find the rate of the DVDs. To do this you need to divide $28 by the number of DVDs, 8. 28/8 equals 3.5 so that means that a single DVD costs $3.50. To find the rate of 5 DVDs you need to multiply the rate of a single DVD by 5: 3.50 x 5= 17.50
5 DVDs costs $17.50 and the unit rate is $3.50 per DVD
User Ceyhun
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.