31.3k views
5 votes
A 5-pound bag of bread flour is on sale this week for $2.05. What is the price per pound?

1. $0.32
2. $0.38
3. $0.41
4. $0.48

2 Answers

1 vote
$2.05/ 5 pounds= $0.41/pound.

The correct answer is 3. $0.41~
User KaoriYui
by
7.7k points
2 votes
The price is 3, $0.41
All you had to do is divide 2.05 by 5
User Earline
by
7.1k points