111k views
5 votes
If 3.5 pounds of apples cost $4.55 what is the total price of 1 pound of apples?

User Ascu
by
7.5k points

2 Answers

1 vote
4 dolllars and 55 cents divinded bt 3.5 pounts equals 1 dollar and 30 cents. $1.30
User Ashwini Raman
by
8.9k points
1 vote
$4.55/ 3.5 pounds= $1.30/pound.

The final answer is $1.30/pound~
User Jakecard
by
9.4k points

No related questions found