76.8k views
0 votes
suppose a sample of air can hold at most 10 grams of water vapor. If the sample actually had 2 grams of water vapor, what is its relative humidity

2 Answers

1 vote
Relative humidity is equal to the amount of water vapour actually present in the air divided by the maximum possible amount.  Therefore 2 g / 10 g = 0.2 = 20% relative humidity.
User Coding Edgar
by
6.7k points
6 votes

Answer : Its relative humidity is, 20 %

Explanation :

Relative humidity : It is defined as the ratio of the partial pressure of water vapor to the vapor pressure of water at a given temperature.

It is expressed in percentage.

The formula used for relative humidity is:


\text{Relative humidity}=\frac{\text{Actual water vapor}}{\text{Saturated water vapor}}* 100


\text{Relative humidity}=(2g)/(10g)* 100=20\%

Hence, its relative humidity is, 20 %

User Yifanwu
by
7.0k points