194k views
4 votes
What is the unit price for a piece of cheese if 1.55 pounds cost 11.25?

User Davidaap
by
9.1k points

2 Answers

1 vote
$7.26 because 11.25 divided by 1.55=7.25806452 and this number rounded is 7.26
User Thelolcat
by
7.7k points
4 votes
$11.25/ 1.55 pounds= $7.26/pound.

The unit rate for a piece of cheese is $7.26/pound~
User Andrzej Bobak
by
9.1k points

No related questions found