96.8k views
4 votes
How do you find the unit rate for $7.40 for 5 pounds
I need step by step

User Geomagas
by
8.1k points

1 Answer

7 votes
$7.40/ 5 pounds
= $1.48/pound

The unit rate is $1.48/pound~
User Memowe
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories