96.8k views
4 votes
How do you find the unit rate for $7.40 for 5 pounds
I need step by step

User Geomagas
by
7.4k points

1 Answer

7 votes
$7.40/ 5 pounds
= $1.48/pound

The unit rate is $1.48/pound~
User Memowe
by
7.8k points