Answer:
cost of 100 meters of the pipe = $600
Explanation:
The plumber bought a pipe of 60 centimeter for $3.60 . The cost of 1 cm of that pipe can be evaluated as
cost of 1 cm pipe = 3.60/60
cost of 1 cm pipe = = $ 0.06
The plumber wants to buy the same pipe but a length of 100 meters . Since we know the price of the pipe per centimeter, we have to convert the meter to centimeter.
1 m = 100 cm
100 m = 10000 cm
Since 1 cm cost $ 0.06
10000 cm will cost ?
cost of 10000 cm of the pipe = 10000 × 0.06
cost of 10000 cm(100 meters) of the pipe = $600