76.7k views
11 votes
Which is a better deal: 10 pounds of hamburger for $4.99 or 5 pounds of hamburger for $2.69? PLEASE HELP ME QUICKLY ILL LOVE YOU FOREVER<33

2 Answers

7 votes
10 pounds for 4.99
omg i need 20 characters but that’s the answer
User Sweety
by
8.6k points
9 votes

Answer:

10 pounds for $4.99

Explanation:

If you multiply the 5 pounds for 2.69 by 2, you would get 10 pounds of hamburger for 5.38 which is more than 4.99

User Gira
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories