33.0k views
3 votes
The cost of 13 gallons of gasoline 41.47.write an equation relating cost to the number of gallons of gasoline.how much does 18.5 gallons of gasoline cost

1 Answer

3 votes
y = 3.19x

y = 3.19(18.5)
y = 59.015
====

Divide the total cost to the number of gallons bought to get the unit price of each gallon.

41.47 ÷ 13 gallons = 3.19 per gallon.

y = 3.19x

Where x corresponds to the number of gallons bought.

If x = 18.50 gallons.then,

y = 3.19(18.50)
y = 59.015
User Yrekkehs
by
7.2k points