99.1k views
2 votes
Kedar earns a monthly salary if $2,200 plus a 3.75% commission on the amount of his sales at a men's clothing store. What would he earn this month if he sold $4,500 in clothing? Round to the nearest cent.

1 Answer

1 vote
Monthly salary of Kedar = $2000
Percentage commission on the amount of his sales = 3.75%
Amount of money for which clothing sold by Kedar = $4500
Amount of interest earned by Kedar this month = (3.75/100) * 4500
= 3.75 * 45
= 168.75 dollars
So
The total amount earned by Kedar this month = (2200 + 168.75) dollars
= 2368.75 dollars
So Kedar earned a total amount of $2368.75 this month.I hope the procedure is absolutely clear to you.
User Doppio
by
7.8k points