206k views
0 votes
A shirt is on sale for 15% off the original price of 27$. what is the sale price of the shirt

User Fiorebat
by
7.6k points

2 Answers

2 votes
x 15

27 100

Cross multiply, and you get 4.05, (is the amount you save)

27-4.05=22.95
User Shiny
by
7.3k points
1 vote
15% of 27:
0.15 x 27 = 4.05

27 - 4.05 = 22.95

The sale price is $22.95
User Nikola Petkanski
by
7.5k points