218k views
2 votes
Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?

User Artoonie
by
7.5k points

2 Answers

2 votes
The answer is .40 because you divide 1.40 by 3 = 40 r 20 and 20 is the half so 20 times 2 = .40
User Mtadd
by
7.6k points
7 votes
The cost is $0.40 per ounce.
User Ashish Ratan
by
8.3k points

Related questions

2 answers
0 votes
162k views
2 answers
4 votes
107k views
1 answer
3 votes
8.6k views