125k views
1 vote
3 hours worked for $12;9 hours worked for $36

User SDwarfs
by
7.8k points

2 Answers

2 votes
$12/ 3hrs= $4/hr.

$36/ 9hrs= $4/hr.

The final answer is $4/hour~
User Bazzilic
by
8.3k points
5 votes
Given data: 3 hours of work for 12 dollars and 9 hours of work for 36 dollars.
Question : Let us show the unit rate of each given data, then solve for the unit rate. Which of the two is better?
Solutions:
First given = 3 hours of work for 12 dollars
=> 12 dollars to be divided with 3 hours
=> 12 / 3 =
=> 4 dollars / hour
Then let’s solve for the second given data = 9 hours of work for 36 dollars
=> 36 dollars will be divided with 9 hours of work
=> 36 / 9 = 4 dollars
=> 4 dollars / hour
Thus, the first and the second given data are equal



User Jptknta
by
7.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories