58.1k views
2 votes
Cristina bought a bag of coffee for $8.47. The weight of the bag was 7/8 of a pound. What was the price, per pound, of the coffee?

2 Answers

3 votes
$8.47/ (7/8 pound)= $9.68/pound.

The price of the coffee is $9.68/pound~
User JohnnyK
by
7.1k points
5 votes
~For this problem, you need to divide.
~The easy way that I think might help you is if you change the fraction into a decimal.


(7)/(8) = 0.875


Now divide $8.47 by 0.875

(8.47)/(0.875) = 9.68

The price per pound of the coffee was $9.68

User Bassam Bsata
by
7.8k points