menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Cristina bought a bag of coffee for $8.47. The weight of the bag was 7/8 of a pound. What was the price, per pound, of the coffee?
asked
Jul 1, 2017
58.1k
views
2
votes
Cristina bought a bag of coffee for $8.47. The weight of the bag was 7/8 of a pound. What was the price, per pound, of the coffee?
Mathematics
high-school
Riccardo Neri
asked
by
Riccardo Neri
7.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
$8.47/ (7/8 pound)= $9.68/pound.
The price of the coffee is $9.68/pound
~
JohnnyK
answered
Jul 3, 2017
by
JohnnyK
7.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
~For this problem, you need to divide.
~The easy way that I think might help you is if you change the fraction into a decimal.
Now divide $8.47 by 0.875
The price per pound of the coffee was $9.68
Bassam Bsata
answered
Jul 7, 2017
by
Bassam Bsata
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.5m
questions
11.1m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org