Answer:
2.4m/s²
Step-by-step explanation:
Given parameters:
Initial velocity = 0m/s
Time 25s
Final velocity = 60m/s
Unknown:
Acceleration = ?
Solution:
Acceleration is the rate of change of displacement
Acceleration =
Acceleration = = 2.4m/s³
7.9m questions
10.6m answers