125k views
0 votes
Last week Andrew bought 3 lbs. of zucchini and 2 lbs. of tomatoes for $7.05 at a farm stand. This week he bought 4 lbs. of zucchini and 3 lbs. of tomatoes, at the same prices, for $9.83. What is the cost of 1 pound zucchini and 1 pound of tomatoes at the farm stand?

1 Answer

6 votes

3x+2y=7.05\\4x+3y=9.83\\x+y=2.78

$2.78
User Hamdi
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories