menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Three apples and 2 oranges cost $1.25, while 2 apples and an orange were 75 cents. At the rate, find the cost of 6 apples and an orange. ( please show steps thanks!)
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Three apples and 2 oranges cost $1.25, while 2 apples and an orange were 75 cents. At the rate, find the cost of 6 apples and an orange. ( please show steps thanks!)
asked
May 5, 2015
61.5k
views
2
votes
Three apples and 2 oranges cost $1.25, while 2 apples and an orange were 75 cents. At the rate, find the cost of 6 apples and an orange. ( please show steps thanks!)
Mathematics
high-school
Thepio
asked
by
Thepio
8.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
x - apple
y - orange
CarlR
answered
May 9, 2015
by
CarlR
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org