36.1k views
1 vote
I bought 120g of candies for $1.65, how much would 70g cost, and how much could i buy for $3.80

1 Answer

3 votes
70 g* ($1.65/ 120 g)= $0.96.

$3.80* (120 g/ $1.65)= 276.364 g.

70 g of candies would cost $0.96
With $3.80, we can buy 276.364 g of candies~
User Kolten
by
6.4k points