126k views
10 votes
A pendulum makes 20 oscillations in 4.0s on earth and 40 oscillation on planet X. What is the acceleration due to gravity on planet X?

User Crgolden
by
7.9k points

1 Answer

7 votes

Answer: 4g

Step-by-step explanation:

Given

The time on earth is 4 s for 20 oscillations

i.e. time period for one oscillation is
(4)/(20)=(1)/(5)\ s=0.2\ s

for planet X it is 40 oscillations in 4 s i.e.

time period is
(4)/(40)=0.1\ s

The time period of a pendulum is given by


T=2\pi\sqrt{(L)/(g)}

where L=length of the pendulum

g=acceleration due to gravity

So, we can write the ratio of the time period of two pendulums as


(0.2)/(0.1)=\frac{2\pi\sqrt{(L)/(g)}}{2\pi\sqrt{(L)/(g')} }


2=\sqrt{(g')/(g)}


√(g')=2√(g)\\g'=4g

i.e. 4 times the gravity of the earth

User Ozanstats
by
6.2k points