11.3k views
4 votes
What is the wavelength of a 2.50-kilohertz sound

wave traveling at 326 meters per second through
air?
(1) 0.130 m (3) 7.67 m
(2) 1.30 m (4) 130. m

User Jasir
by
7.0k points

1 Answer

4 votes
The formula v=fλ can be used here.

326=2500*λ

Note the 2500 as 2.5kHz is 2.5 thousand Hz.

λ = 326/2500
= 0.1304m = 0.130m
User Michelley
by
7.9k points