160k views
4 votes
A photon with a frequency of 5.48 × 10^14 hertz is emitted when an electron in a

mercury atom falls to a lower energy level.

Determine the energy of this photon in electronvolts.

2 Answers

5 votes
The energy of an eletromagnetic wave is given by the Planck's Equation:


E=hf

Entering the unknowns:


E=hf \\ E=6.63*10^(-34)*5.48*10^(14) \\ E=36.3324*10^(-20)*J

Converting unit:


E= (36.3324*10^(-20)*J)/(1.602*10^(-19)* (J)/(eV) ) \\ \boxed {E=2.27*10^2eV}

Obs: approximate results

If you notice any mistake in my english, please let me know, because i am not native.

User Eduardohl
by
7.4k points
2 votes

Answer:

The energy of photon is 2.26 eV

Step-by-step explanation:

It is given that,

A photon is emitted when an electron in a mercury atom falls to a lower energy level.

Frequency of photon,
f=5.48* 10^(14)\ Hz

We have to find the energy of this photon. Mathematically, the energy of the photon is given by :

E = h × f

Where h is the Planck's constant


E=6.63* 10^(-34)* 5.48* 10^(14)


E=3.63* 10^(-19)\ J

We know that :
1\ eV=1.6* 10^(-19)\ J

So,
E=(3.63* 10^(-19))/(1.6* 10^(-19))

E = 2.26 eV

So, the energy of this photon is 2.26 eV

User Dmusial
by
7.0k points