42.3k views
5 votes
Two oppositely charged parallel metal plates,

1.00 centimeter apart, exert a force with a
magnitude of 3.60 × 10^–15 newton on an electron
placed between the plates. Calculate the
magnitude of the electric field strength between
the plates. [Show all work, including the
equation and substitution with units.]

User Adamp
by
8.0k points

2 Answers

4 votes
Electric field strength = Force/Charge

E = (3.6*10^-15)/(1.6*10^-19) = 2.25*10^4 N/c

1.6*10^-19 being the elementary charge that is a fundamental constant, and is the charge on an electron.


User Levi Campbell
by
6.8k points
3 votes

Answer: 2.25 × 10⁴ N/C

Step-by-step explanation:

The magnitude of the electric field strength is given by:


E = (F)/(q)

where, F is the electrostatic force and q is the charge.

It is given that the magnitude of the force acting on an electron kept between the plates is: F = 3.60 ×10⁻¹⁵ N

Charge of the electron, q = 1.6 × 10⁻¹⁹ C

Thus, E = (3.60 ×10⁻¹⁵ N)÷(1.6 × 10⁻¹⁹ C) = 2.25 × 10⁴ N/C.

Thus, the electric field strength between the plates is 2.25 × 10⁴ N/C.

User Dominickdaniel
by
7.5k points