193k views
4 votes
There are 8 white tiles. If the total cost of the white tile is $12 , what is the unit cost per white tile ?

User Hashier
by
7.8k points

1 Answer

2 votes
8 white tiles, and they cost 12 altogether.

Lets set up a proportion.

8/12 = 1/x Proportion is here.

Now, cross multiply

8*x = 12*1 Multiply
8x = 12 Result

8x/8 = 12/8 Divide both sides by 8.
x = 12/8 x equals 12/8
x= 1.5 x equals 1.5

Now, we have our value for x, which is 1.5, and we must add units to complete the answer.

Final answer: $1.5 per white tile


User Aleksandr Yatsenko
by
7.5k points

No related questions found