131k views
3 votes
Seven pounds of grapes cost 10.43. How much would 3 pounds cost?

User Inarighas
by
8.1k points

2 Answers

4 votes
3 pounds of grapes will cost $4.47.
User Ryan Francesconi
by
8.1k points
4 votes
To answer this we will find the unit rate by dividing. Lets do it:-

10.43 ÷ 7 = 1.49
1 pound of grapes = $1.49

CHECK OUR WORK:-

1.49 × 7 = 10.43
we were RIGHT!!!

Now lets multiply to see how much 3 pounds would cost.

1.49 × 3 = 4.47

CHECK OUR WORK:-

4.47 ÷ 3 = 1.49
We were RIGHT!!

So, 3 pounds of grapes cost $4.47.

Hope i helped ya!!
User Kevin Mills
by
7.8k points