First lets look at the information we have:-
♥ 500 L = 80 g of pasta
♥ 2500 ML = ? g of pasta.
☺ First we will convert 2500 ML to L.
♥ 1 ML = 0.001 L
♥ 2500 × 0.001 = 2.50
☺ Now we will set up a proportion to get the final answer.
♥

♥ Now we will multiply.
♥ 80 × 2.5 = 200
♥ Now we will divide.
♥ 200 ÷ 500 = 0.4
♥ x = 0.4
☺ So, She can make
0.4 g of pasta if she boils 2500 mL.
Hope I helped ya!!