170k views
5 votes
Alison paid $21.75 for a number of packs of rice crackers. 3 packs of rice crackers cost $1.45. how many packs of rice crackers did Alison buy? if she were to buy 60 packs of the same rice crackers , would $30 be enough to pay for them

User Vural
by
8.4k points

1 Answer

4 votes
Find the x, the unit price
3x = 1.45
3x /3 = 1.45 / 3
x = 0.483 cost per pack.

Find x, the number of packs bought
21.75 = 0.483x
0.483x = 21.75
0.483x / 0.483 = 21.75 / 0.483
x = 45 packs bought

Find total cost of 60 packs
x = 0.483(60)
x = 28.98 is the total cost. $30 is more than enough to pay for 60 packs.
User Robert Williams
by
7.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories