114k views
5 votes
Ms.sweet bought 14 gourmet cupcakes for the math teachers at her school. If the total cost was 39.20, what was the unit rate of a cupcake?

2 Answers

3 votes
To work out what 1 is divide the overall cost by the number of cupcakes

39.20/14= £2.80
User Krishan Gupta
by
7.9k points
4 votes
To find the cost of one cupcake you divide the total cost by the amount of cupcakes.

39.20/14=2.80

So, one cupcake costs 2.80
User Jean Jimenez
by
7.1k points