170k views
2 votes
on call 3.5 hour $10 talk time 1/2 hour $1.25 what is the unit rate in dollar per hour for each company

User Xsukax
by
8.1k points

1 Answer

1 vote
48. On call = 3.5 hours for 10 dollars => ½ hour for 1.25 dollars. Now, let’s solve the unit rate for each company first = 3.5 hour / 10 dollars => 10 / 3.5 => Unit rate is 2.9 dollars/hr Second company = ½ hour for 1.25 dollars => 1.25 / .5 => 0.25 dollars / hr. Thus, the first company pays better than the second one because it pays 2.9 dollars every hour of talk compare to the 2nd one which pays only 0.25 dollars per hr.

No related questions found