menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Three fourths of the weight of a bunch of grapes is equivalent to three fifths of the weight of a papaya. If the grapes weigh (x+28) pounds, what is the weight of a papaya in terms of x?
asked
Apr 19, 2016
95.9k
views
4
votes
Three fourths of the weight of a bunch of grapes is equivalent to three fifths of the weight of a papaya. If the grapes weigh (x+28) pounds, what is the weight of a papaya in terms of x?
Mathematics
middle-school
Kishan Bharda
asked
by
Kishan Bharda
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
Answer: p=1 1/4x+35
g=grapes
p=papaya
g=3/4(x+28)
g=3/4x+21
g=3/5p
substitute g for '3/4x+21'.
3/4x+21=3/5p
divide both sides by 3/5
1 1/4x+35=p
So..
p=1 1/4x+35
Ryanoshea
answered
Apr 24, 2016
by
Ryanoshea
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 23, 2019
229k
views
3/4 of the weight of a bunch of grapes is equivalent to 3/5 of the weight of a papaya. If the grapes way (X +28) pounds what is the weight of a papaya in terms of X
Mbr Mbr
asked
Mar 23, 2019
by
Mbr Mbr
8.2k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
229k
views
asked
May 7, 2021
85.4k
views
What can bunnies eat?? bunnies can eat apples (avoid the seeds),banana,blackerry,blueberry,carrot,grapes,mango,melon,orange (no peel),papaya,peach,pear,pineapple, and raspberry if you have a bunny this
Nikos Hidalgo
asked
May 7, 2021
by
Nikos Hidalgo
8.0k
points
English
college
2
answers
0
votes
85.4k
views
asked
Oct 3, 2024
191k
views
Cindy bought a 48 ounce can of papaya juice for $12. What is the unit price per ounce?
Mattarau
asked
Oct 3, 2024
by
Mattarau
8.6k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
191k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org