51.0k views
0 votes
a plant grows at a rate of 4.5 centimeters per week. it is now 12 centimeters tall. suppose that the plant continues to grow at the same rate. In how many weeks will it reach a height of 48 centimeters?

1 Answer

6 votes
It will take an additional 8 weeks to reach a height of 48 centimeters.

y = 4.5x

Since, the maximum height is 48 cm and the plant has already grown 12 cm, we deduct the 12 from 48 to get the additional weeks it needs to grow.

48 - 12 = 4.5x
36 = 4.5x
36/4.5 = 4.5x / 4.5
x = 8 weeks.
User Tuan Vu
by
8.1k points