193k views
1 vote
What is the unit rate for the better deal of 25gallons for $56 or 15 gallons for $32.05

2 Answers

0 votes

Answer:

its 32.05 gel

Explanation:

User ChviLadislav
by
6.7k points
4 votes
56/25= $2.24 per gallon (Wow that's a lot)

32.05/15= $2.14 per gallon (Better....but not really)

It would be best to buy 15 gallons for $32.05
User Masuri
by
7.0k points