menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
What is the unit rate for the better deal of 25gallons for $56 or 15 gallons for $32.05
asked
Dec 5, 2016
193k
views
1
vote
What is the unit rate for the better deal of 25gallons for $56 or 15 gallons for $32.05
Mathematics
high-school
Krishnarjun Banoth
asked
by
Krishnarjun Banoth
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
0
votes
Answer:
its 32.05 gel
Explanation:
ChviLadislav
answered
Dec 6, 2016
by
ChviLadislav
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
56/25= $2.24 per gallon (Wow that's a lot)
32.05/15= $2.14 per gallon (Better....but not really)
It would be best to buy 15 gallons for $32.05
Masuri
answered
Dec 11, 2016
by
Masuri
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 7, 2018
124k
views
Which rate is a unit rate? A. $12/1hour B. 500miles/25gallons C. 15pounds/3cans D. $1/2pastries
Xeen
asked
May 7, 2018
by
Xeen
7.9k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
124k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org