34.0k views
2 votes
Misty bought a package of three T-shirts for $18.75. What is the unit price per T-shirt?

User Kap
by
8.5k points

2 Answers

4 votes

Answer:

$6.25

Explanation:

User Igor Zubchenok
by
7.7k points
1 vote
$18.75/3 shirts= $6.25 per shirt.
User Tomasz Kula
by
7.9k points