menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
What is the unit price of 20 tickets for $16.00
asked
Nov 16, 2016
81.2k
views
5
votes
What is the unit price of 20 tickets for $16.00
Mathematics
middle-school
Talkingtoaj
asked
by
Talkingtoaj
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
If you would like to know what is
the unit price
of 20 tickets for $16.00, you can calculate this using the following steps:
20 tickets ... $16.00
1 ticket ...
$x = ?
20 * x = 16 * 1
20 * x = 16 /20
x = 16/20 = 4/5
x = $0.8
Result: The unit price is
$0.8
.
QMaster
answered
Nov 18, 2016
by
QMaster
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
To find the unit Price all we need to do is
DIVIDE
. so, lets DIVIDE:-
16.00 ÷ 20 = 0.8
So, Unit Price:- $0.8 per ticket.
Check your work:
-
0.8 × 20 = 16
So we were right!!! :)
So, Unit Price:-
$0.8 per ticket.
Hope I helped ya!!!!!!!!!!!
Ryan Mendoza
answered
Nov 23, 2016
by
Ryan Mendoza
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org