141k views
4 votes
1: a 24 ounce box of cornflakes cost $4.59?

2: a 36 ounce box of cornflakes cost $5.79?

what are the unit rates for those two and one more question: which is the better gbuy

User PierreD
by
8.0k points

2 Answers

3 votes
The unit rate for the 1st one is: $0.19 / ounce

The unit rate for the 2nd one is: $0.16 / ounce

The 36 ounce box would be the better buy because it is less per ounce than the 24 ounce box
User Bninopaul
by
7.5k points
6 votes

Answer: 1. 0.19125 dollars per ounce, 2. 0.16083 dollars per ounce.

Explanation:

In first question, a 24 ounce box of cornflakes cost $4.59

Therefore, 24 ounce = 4.59 dollars

⇒ 1 ounch =
(4.59)/(24) dollars

⇒ 1 ounch = 0.19125 dollars

⇒ Price of 1 ounce box of cornflakes equals to 0.19125 dollars.

⇒Thus the unit rate price of cornflakes = 0.19125 dollars per ounce

In first question, a 24 ounce box of cornflakes cost $4.59

Therefore, 36 ounce = 5.79 dollars

⇒ 1 ounch =
(5.79)/(36) dollars

⇒ 1 ounch = 0.16083 dollars

⇒ Price of 1 ounce box of cornflakes equals to 0.16083 dollars.

⇒Thus the unit rate price of cornflakes = 0.16083 dollars per ounce

User Alan Hensley
by
8.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories